Drodzy Pacjenci,trwa remont ul. Kościuszki, w związku z tym nastąpiła zmiana organizacji ruchu pojazdów oraz komunikacji miejskiej. Uprzejmie prosimy o uwzględnienie tego w czasie podróży.

Search
Close this search box.

Dokonanie przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej pozwala na modelowanie różnych partii twarzy i ciała. Czy taki przeszczep jest jednak trwały?

Zabieg określany mianem lipofillingu, czyli tak zwany przeszczep tłuszczu jest obecnie bardzo popularny i chętnie wybierany przez kobiety oraz przez mężczyzn. Autologiczny przeszczep tłuszczu, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Kiedy jest on przeprowadzany? Jakie efekty pozwala uzyskać? W końcu, czy taki przeszczep tłuszczu jest w stanie dać efekty widoczne już zna zawsze?

Autologiczny przeszczep tłuszczu – co to jest?

Zabieg taki jak przeszczep tłuszczu polega na pobraniu od pacjenta jego własnej tkanki tłuszczowej, na przykład z okolic kolan, brzucha, ud i pośladków, a następnie po jej oczyszczeniu na przeszczepieniu go w inne miejsce.

Prowadzona jest wtedy tak zwana autotransplantacja, czyli wykorzystuje się tkankę własną pacjenta, co znacząco zmniejsza ryzyko odrzucenia takiego przeszczepu oraz pojawienia się negatywnych skutków ubocznych.

Dlaczego wykonuje się właśnie przeszczep tłuszczu? Kluczowe znaczenie mają znajdujące się w nim komórki macierzyste, które posiadają zdolność do samoodnawiania się – dzięki temu może dojść do podwójnego efektu, czyli do wypełnienia miejsc tkanką tłuszczową oraz do stymulacji produkcji nowych komórek przez skórę. Uzyskany rezultat jest przy tym bardzo naturalny, a okres rekonwalescencji po zabiegu jest skrócony.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu przeszczepu tłuszczu:

  • opadające policzki
  • poprawa owalu twarzy
  • eliminacja asymetrii twarzy
  • zmniejszenie cieni pod oczami
  • modelowanie pośladków
  • powiększenie i ujędrnienie piersi
  • modelowanie łydek
  • zmniejszenie bruzd i zmarszczek
  • ubytki tkanki tłuszczowej w innych obszarach twarzy i ciała


Wobec tego tłuszcz stanowi bardzo skuteczny naturalny wypełniacz, który może być podawany zarówno na twarz, jak i na ciało. Znajdujące się w nim wartościowe komórki macierzyste pozwalają na uzyskanie spektakularnych rezultatów – wymodelowania, ujędrnienia i odmłodzenia skóry bez konieczności korzystania z mocno inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Efekt widoczny już po paru dniach

Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności hospitalizacji, dlatego też pacjent jeszcze tego samego dnia może udać się do domu.

Na efekty po przeszczepie tłuszczu trzeba będzie jednak zaczekać parę dni. Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się obrzęki, siniaki oraz nadmierne napięcie skóry, które po około 3 dniach zanika, a wtedy można zauważyć pierwsze rezultaty zabiegu.

Jako że przeszczep tłuszczu to nie tylko wypełnienie miejsc, gdzie tkanki tłuszczowej jest zbyt mało, dochodzi wtedy nie tylko do wypełnienia danego miejsca, ale również do stymulacji procesów odnowy skóry. Efekt odmładzający będzie wtedy narastał stopniowo przez około 3 miesiące.

Czy tłuszcz z miejsca przeszczepu może zaniknąć?

W związku z zabiegiem przeszczepu tłuszczu często pojawia się również pytanie – czy tkanka tłuszczowa może wtedy zaniknąć, a tym samym efekt może przestać być widoczny?

Profesjonalnie wykonany autologiczny przeszczep tłuszczu pozwala na uzyskanie efektu wypełnienia na wiele lat i to w praktycznie niezmienionej formie. Oznacza to, że przeszczepiona tkanka tłuszczowa będzie utrzymywała się w miejscu w około 80% jej objętości wyjściowej.

Czas widoczności efektu jest zależny od indywidualnych predyspozycji – najczęściej wynosi od około 2 lat do nawet ponad 10 lat. Średnio jest to jednak około 5 lat.

Zapraszamy do naszej Kliniki Bona Dea w Krakowie na bezpieczny przeszczep tłuszczu.

Sprawdź także:

Jak przebiega lifting twarzy?

Jak przebiega lifting twarzy? Jednym ze skutecznych zabiegów służących przywróceniu skórze twarzy młodzieńczego wyglądu jest lifting.…

Jak działa liposukcja?

Jak działa liposukcja? Ruch oraz odpowiednia dieta to podstawa. Efekty odchudzania można jednak przyspieszyć dzięki specjalnym…

Wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu i umów się na wizytę!

Nasz adres

ul. Wodociągowa 47,
30-205 Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: 9:00 - 14:00

Dołącz do nas na: