Drodzy Pacjenci,trwa remont ul. Kościuszki, w związku z tym nastąpiła zmiana organizacji ruchu pojazdów oraz komunikacji miejskiej. Uprzejmie prosimy o uwzględnienie tego w czasie podróży.

Search
Close this search box.

Depilacja laserowa pozwala na pozbycie się niechcianych włosków na zawsze. Kiedy jest w tym najskuteczniejsza?

Metoda usuwania owłosienia taka jak depilacja laserowa jest sprawdzoną, bezpieczną i efektywną metodą pozwalającą na trwałe usunięcie włosków z wszystkich partii ciała oraz z twarzy.

Aby zabieg okazał się jednak w pełni skuteczny, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jak dokładnie działa depilacja laserowa i kiedy jest najbardziej efektywna?

Depilacja laserowa - opis metody laserowego usuwania włosków

Usuwanie włosków z wykorzystaniem depilacji laserowej nazywane jest również fotodepilacją i bazuje na zjawisku selektywnej fototermolizy.

Laser stosowany podczas zabiegu powoduje uszkodzenie materii mającej ciemniejszą barwę, czyli melaniny, która odpowiada za nadanie włoskom koloru. Światło laserowe jest pochłaniane przez struktury mieszka włosowego, które zawierają melaninę. Następnie światło to zmieniane jest na energię cieplną i prowadzi do zniszczenia mieszka włosowego. W efekcie dochodzi do trwałego uszkodzenia mieszka i tym samym włosek nie może już odrosnąć.

Warto jednak zaznaczyć, że depilacja laserowa nie daje optymalnych efektów od razu, dlatego też konieczne jest jej powtarzanie dla uzyskania gładkiej skóry na trwałe. Ponadto światło lasera nie działa na wszystkie rodzaje włosków, co powoduje, że nie u każdej osoby depilacja laserowa jest skuteczna.

Depilacja laserowa - seria zabiegów dla najlepszych efektów

Dzięki metodzie depilacji laserowej można skutecznie i na trwałe usunąć niechciane owłosienie. Nie jest to jednak możliwe w ciągu jednego zabiegu.

Do uzyskania pożądanych efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów, co wynika z faktu, że włoski na ciele mogą być w różnych fazach wzrostowych, a mianowicie takich jak:

 • anagen – faza aktywnego wzrostu
 • telogen – faza spoczynku
 • katagen – faza zaniku


Jednocześnie włoski znajdują się w różnych fazach wzrostowych – niektóre są w fazie aktywnego wzrostu, inne w fazie spoczynku czy zaniku.

Włoski znajdujące się w fazie spoczynku oraz w fazie zaniku nie są wrażliwe na działanie światła laserowego. W związku z tym depilacja laserowa możliwa jest tylko w przypadku włosków w fazie anagenu – aktywnego wzrostu.

Zatem jeden zabieg depilacji laserowej nie jest wystarczający, aby zlikwidować wszystkie włoski. Zaleca się wykonanie co najmniej 4 zabiegów w odstępach od 4 do 12 tygodni. Po kilku zabiegach można wtedy pozbyć się około 80-92% włosków.

Depilacja laserowa - najskuteczniejsza dla ciemniejszych i grubszych włosków

Warto także wskazać, że depilacja laserowa nie będzie skuteczna u osób z konkretnymi barwami włosków, a także u tych, u których włoski są cieńsze i słabsze.

Depilacja laserowa nie jest polecana u osób, u których występują włoski o barwach takich jak:

 • blond
 • rude
 • siwe


Wynika to z faktu, że włoski te nie posiadają melaniny albo posiadają jaśniejsze pigmenty. Ze względu na specyfikę metody depilacji laserowej, najlepsze efektu można uzyskać w przypadku włosków o zabarwieniu ciemniejszym – brązowym czy czarnym.

Wobec tego depilacja laserowa nie jest rekomendowana dla osób mających jaśniejsze owłosienie – zabieg nie da wtedy oczekiwanych rezultatów.

Cienkie i słabsze włoski również nie będą tak podatne na światło lasera jak te, które są grubsze. W związku z tym ich całkowite usunięcie także nie będzie możliwe.

Depilacja laserowa - ważne właściwe przygotowanie do zabiegu

Pacjentka lub pacjent, którzy chcą skorzystać z zabiegi depilacji laserowej, powinni również pamiętać o przestrzeganiu określonych wskazań – dzięki temu zabieg będzie mógł przebiec sprawnie i bez komplikacji, a także uzyska maksymalną skuteczność.

Należy pamiętać o tym, aby:

 • w okresie 4-8 tygodni przed zabiegiem nie należy stosować depilatorów mechanicznych, wosku lub pęsety do usuwania włosków
 • w okresie 4-6 tygodni nie należy opalać skóry na słońcu lub w solarium
 • przed zabiegiem odpowiednio nawilżać skórę, aby nie była nadmiernie sucha
 • bezpośrednio przed zabiegiem należy ogolić włoski w miejscu, w którym ma odbyć się depilacja laserowa
 • należy odstawić określone leki, suplementy diety oraz zioła


Przestrzeganie tych wskazań pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów depilacji laserowej.

Sprawdź także:

Jak przebiega lifting twarzy?

Jak przebiega lifting twarzy? Jednym ze skutecznych zabiegów służących przywróceniu skórze twarzy młodzieńczego wyglądu jest lifting.…

Kto może wykonać botox?

Botox to jeden z popularnych zabiegów medycyny estetycznej dostępny w wielu gabinetach.

Kiedy zrobić przeszczep włosów?

Kiedy zrobić przeszczep włosów? Utrata włosów może być poważnym problemem. Aktualnie do dyspozycji są jednak profesjonalne…

Jak działa liposukcja?

Jak działa liposukcja? Ruch oraz odpowiednia dieta to podstawa. Efekty odchudzania można jednak przyspieszyć dzięki specjalnym…

Wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu i umów się na wizytę!

Nasz adres

ul. Wodociągowa 47,
30-205 Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: 9:00 - 14:00

Dołącz do nas na: