Drodzy Pacjenci,trwa remont ul. Kościuszki, w związku z tym nastąpiła zmiana organizacji ruchu pojazdów oraz komunikacji miejskiej. Uprzejmie prosimy o uwzględnienie tego w czasie podróży.

Search
Close this search box.

Botox, czyli toksyna botulinowa to jeden z najczęściej używanych preparatów w medycynie estetycznej. Jak szybko działa?

Skuteczne i bezpieczne usuwanie zmarszczek to jedna z największych zasług medycyny estetycznej. Zabiegi prowadzone w gabinetach wykorzystują bardzo często botox, inaczej botoks. To handlowa nazwa związku takiego jak toksyna botulinowa typu A, który posiada szerokie zastosowanie w medycynie.

Botox pozwalana uzyskanie atrakcyjnych rezultatów w likwidacji zmarszczek pochodzenia mimicznego. Jak szybko będzie można zauważyć wtedy efekty procedury?

Toksyna botulinowa i jej działanie

Pod pojęciem toksyny botulinowej znajduje się neurotoksyna, która wytwarzana jest przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego. Jest to silna toksyna, która jednak w niewielkich ilościach posiada działanie terapeutyczne.

Botoks jest używany w szeregu zabiegów związanych z funkcjonowaniem mięśni oraz nerwów, co wynika ze specyfiki jego działania. Toksyna botulinowa prowadzi do zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w miejscu wstrzyknięcia, a tym samym prowadzi do rozluźnienia mięśnia.

Z tego względu botox znalazł zastosowanie w zabiegach likwidacji zmarszczek mimicznych, które są powiązane z działaniem mięśni twarzy. Zmarszczki te mogą pojawić się już u młodszych osób, poniżej trzydziestego roku życia.

Z użyciem botoksu można usunąć zmarszczki takie jak:

  • lwie zmarszczki – zmarszczki pionowe między brwiami
  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • zmarszczki wokół oczu – tzw. kurze łapki
  • bruzdy na szyi i na dekolcie


Oprócz tego botoks używany jest do innych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej, między innymi do podnoszenia opadających kącików ust i powiek czy do leczenia nadpotliwości.

Sam zabieg jest szybki i nie powoduje uczucia znacznego bólu, ale może być wykonany także w lekkim znieczuleniu. Lekarz medycyny estetycznej cienką igłą wprowadza botox w wyznaczone punkty. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielkie zasinienie czy obrzęk, które mijają po paru dniach.

Toksyna botulinowa - na efekty trzeba zaczekać

W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, który jest innym popularnym preparatem używanym w likwidacji zmarszczek, na efekty botoksu trzeba zaczekać. Podczas gdy kwas hialuronowy daje rezultaty widoczne od razu, toksyna botulinowa zaczyna działać dopiero po paru dniach.

Po wstrzyknięciu preparatu z botoksem w miejsce zabiegu na pierwsze rezultaty należy zaczekać najczęściej 3-4 dni – po tym czasie można zauważyć stopniowe osłabienie mięśnia. Pełne efekty zabiegu na ogół zauważalne są po 1-2 tygodniach.

W związku z tym należy pamiętać, że botox nie daje efektów widocznych natychmiast – jeśli nie są one widoczne od razu po zabiegu, nie oznacza to, że nie okazał się on skuteczny.

Najczęściej po 2 tygodniach pacjentka czy pacjent mają zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza medycyny estetycznej, który będzie mógł wtedy ocenić wyniki zabiegu, a także wprowadzić ewentualne poprawki, gdy będą one konieczne.

Dowiedz się więcej o botoksie

Kto może wykonać botox?

Botox to jeden z popularnych zabiegów medycyny estetycznej dostępny w wielu gabinetach.

Kiedy pierwszy botox?

Kiedy pierwszy botox? Usunięcie zmarszczek nie musi być trudne! Wystarczy skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej takich jak…

Botoks czy kwas hialuronowy?

Botoks czy kwas hialuronowy? Walka ze zmarszczkami nie należy niestety do najłatwiejszych, ponieważ przy pomocy kremów,…

Sprawdź także:

Jak przebiega lifting twarzy?

Jak przebiega lifting twarzy? Jednym ze skutecznych zabiegów służących przywróceniu skórze twarzy młodzieńczego wyglądu jest lifting.…

Kto może wykonać botox?

Botox to jeden z popularnych zabiegów medycyny estetycznej dostępny w wielu gabinetach.

Kiedy zrobić przeszczep włosów?

Kiedy zrobić przeszczep włosów? Utrata włosów może być poważnym problemem. Aktualnie do dyspozycji są jednak profesjonalne…

Jak działa liposukcja?

Jak działa liposukcja? Ruch oraz odpowiednia dieta to podstawa. Efekty odchudzania można jednak przyspieszyć dzięki specjalnym…

Wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu i umów się na wizytę!

Nasz adres

ul. Wodociągowa 47,
30-205 Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: 9:00 - 14:00

Dołącz do nas na: