Drodzy Pacjenci,trwa remont ul. Kościuszki, w związku z tym nastąpiła zmiana organizacji ruchu pojazdów oraz komunikacji miejskiej. Uprzejmie prosimy o uwzględnienie tego w czasie podróży.

Search
Close this search box.

Usunięcie zmarszczek nie musi być trudne! Wystarczy skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej takich jak botox. Kiedy warto zacząć je stosować?

Nawet najlepsze kremy i serum nie są w stanie poradzić sobie ze zmarszczkami tak skutecznie jak profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Jednym z najczęściej wybieranych jest obecnie botox, który określany jest także jako botoks. Na czym dokładnie polega zabieg wstrzyknięcia botoksu? Jakie są wskazania do jego wykonania? Czy istnieją jakieś limity wiekowe?

Botox – co to jest?

Botox to nazwa handlowa stosowana na toksynę botulinową typu A, czyli inaczej na jad kiełbasiany. To neurotoksyna produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. W dużych dawkach jest silnie toksyczna, natomiast w niewielkich znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, w tym także w medycynie estetycznej.

Substancja taka jak botoks jest obecnie używana przede wszystkim do wygładzania zmarszczek. Po wstrzyknięciu w obszar zmarszczki doprowadza do zablokowania połączeń pomiędzy nerwami a połączonymi z nimi mięśniami. Mięsień staje się wtedy rozluźniony i dochodzi do wygładzenia zmarszczki. Skóra wygląda wtedy na bardziej zrelaksowaną, młodszą.

Kiedy zaleca się wstrzykniecie botoksu?

Ze względu na swoją specyfikę działania botox jest rekomendowany przede wszystkim w przypadku zmarszczek mimicznych, czyli wywoływanych przez ruchy mięśni twarzy. Botoks można zastosować w przypadku zmarszczek i niedoskonałości takich jak:

 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • zmarszczki wokół oczu takie jak kurze łapki
 • lwie zmarszczki, czyli zmarszczki pionowe między brwiami
 • opadające powieki
 • bruzdy na dekolcie i szyi
 • opadające kąciki ust


Oprócz tego botox również jest wykorzystywany w przypadku leczenia nadmiernej potliwości, migren oraz przy bruksizmie, czyli przy nieświadomym zgrzytaniu zębami.

Botox – bez ograniczeń wiekowych

Zasadniczo, nie istnieją ograniczenia wiekowe dotyczące stosowani botoksu, ponieważ jest on wykorzystywany w medycynie zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Jest uznawany za bezpieczny związek, który nie niesie ze sobą wysokiego ryzyka wystąpienia poważnych skutków ubocznych.

W medycynie estetycznej botox może być stosowany zarówno u osób młodszych, już około dwudziestego roku życia, jak również u tych dojrzałych, po pięćdziesiątym roku życia. Wobec tego nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, gdyż zmarszczki mimiczne, na które botox jest wykorzystywany najczęściej, mogą pojawiać się u osób już w młodszym wieku – wynikają on z mimiki twarzy, więc nie są wywoływane bezpośrednio przez procesy starzeniowe skóry.

Ważna konsultacja ze specjalistą

Zanim jednak dojdzie do zabiegu z wykorzystaniem botoksu, ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą w zakresie medycyny estetycznej. Będzie on mógł wtedy wskazać, jaki zabieg na zmarszczki oraz inne niedoskonałości będzie najskuteczniejszy.

Zabieg wstrzyknięcia botoksu posiada również szereg przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniej metody likwidacji zmarszczek.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • ciąża i karmienie piersią
 • stosowanie antybiotyków – spektynomycyna, antybiotyki z grupy aminoglikozydów
 • stany grypowe
 • cukrzyca
 • choroby autoimmunologiczne
 • aktywne infekcje i procesy zapalne skóry
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • stosowanie leków antykoagulacyjnych, na przykład aspiryny
 • choroba miastenia gravis
 • zespół Lamberta Eatona
 • uczulenie na albuminę ludzką
 • choroby nowotworowe
 • przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego jak nieunormowane nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca

Gdzie zrobić botoks w Krakowie?

Osoby zainteresowane zabiegiem wykorzystującym botox zapraszamy do naszej Kliniki Medycyny Estetycznej BONA DEA która znajduje się przy ulicy Wodociągowej 47 w Krakowie - niedaleko Kopca Kościuszki.

Dowiedz się więcej o botoksie

Kto może wykonać botox?

Botox to jeden z popularnych zabiegów medycyny estetycznej dostępny w wielu gabinetach.

Kiedy pierwszy botox?

Kiedy pierwszy botox? Usunięcie zmarszczek nie musi być trudne! Wystarczy skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej takich jak…

Botoks czy kwas hialuronowy?

Botoks czy kwas hialuronowy? Walka ze zmarszczkami nie należy niestety do najłatwiejszych, ponieważ przy pomocy kremów,…

Sprawdź także:

Jak przebiega lifting twarzy?

Jak przebiega lifting twarzy? Jednym ze skutecznych zabiegów służących przywróceniu skórze twarzy młodzieńczego wyglądu jest lifting.…

Kto może wykonać botox?

Botox to jeden z popularnych zabiegów medycyny estetycznej dostępny w wielu gabinetach.

Kiedy zrobić przeszczep włosów?

Kiedy zrobić przeszczep włosów? Utrata włosów może być poważnym problemem. Aktualnie do dyspozycji są jednak profesjonalne…

Jak działa liposukcja?

Jak działa liposukcja? Ruch oraz odpowiednia dieta to podstawa. Efekty odchudzania można jednak przyspieszyć dzięki specjalnym…

Wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu i umów się na wizytę!

Nasz adres

ul. Wodociągowa 47,
30-205 Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 20:00
Sobota: 9:00 - 14:00

Dołącz do nas na: